Toggle Navigation

 

Kuhinja - njegovo carstvo

Muškarac u kuhinji? – trenutni hir, društveni trend ili dokaz ravnopravnosti polova. Preuzimaju li to muškarci dosadašnje žensko carstvo? Pa i ako je tako, ovo saznanje je veoma prijatno čuti, jer činjenice govore za sebe: muškarci ili mrze ili vole da kuvaju, a među onima koji su rođeni za ovu rabotu, postoje i oni koji to toliko dobro rade da su postali svetski poznati šefovi.

Plativoo

Od davnina postoji izreka “ da ljubav ulazi kroz stomak”, ali je ona podrazumevala da se radi o muškom stomaku koji žena mora napuniti i na taj način doći do ljubavi. Izreka je i danas popularna, ali u malo izmenjenom shvatanju, jer su muškarci shvatili da ljubav prolazi i kroz ženski stomak. Takvih muškaraca i dalje nema previše, ali je u svakom slučaju sve manje čudno videti muškarca opasanog keceljom i sa varjačom u ruci, a da to nisu oni muškarci kojima je kuvanje osnovno zanimanje. Pojavu sve većeg broja muškaraca u kuhinji britanski časopis Times je čak označio kao trendovski pokret nazvan gastroseksualci. Jer ako postoje metroseksualci – oni pripadnici muškog pola koje zanimaju “ženske” stvari poput kozmetike i odeće, zašto ne bi postojali i gastroseksualci – muškarci koji vole da kuvaju.
Gastroseksualci ne pripadaju profesionalnim kuvarima, oni jednostavno kuvaju iz ljubavi i zadovoljstva i bez trunke srama su spremni to i da priznaju. Ova činjenica se može a i ne mora svideti ženama, ( koje su čak razvrstale muškarce u kuhinji u dva tipa: one koje treba terati u kuhinju i one koje pak treba terati iz nje), ali ipak se mora priznati da muškarci sve više vremena provode u nekad neprikosnovenom carstvu žene – kuhinji. Najzaslužniji za pojavu ovog trenda su profesionalni kuvari i veliki šefovi, poput planetarno poznatih Gordona Remzija ili Džejmija Olivera. Njihova popularnost je upravo u činjenici da se oni nisu predstavili širokoj publici kao kruti i nadmeni kuvari, nespremni da svoje kuvarsko umeće dele sa drugima, već kao strastveni individualci koji svoj posao obožavaju i iz čijih rečenica izvire strast za namirnicama i začinima, želja za isprobavanjem novih ukusa i raznoraznih recepata i potreba da se dokaže da eksperimentisanje u kuhinji nije bauk.
Nedavno sprovedeno istraživanje na Univerzitetu u Oksfordu pokazalo je da u odnosu na 1961 godinu, muškarci danas provode duplo više vremena za šporetom. Prema pomenutom istraživanju, muškarci danas provode u kuhinji više od pola sata dnevno kuvajući, dok su te davne 1961 godine njihovi preci za pripremu jela trošili svega 12 minuta i to verovatno ili pripremajuće sebi sendvič ili da podgreju hranu koja im je već pripremljena.
Muškarac u kuhinji nije samo trenutni hir ili društveni trend kao ni dokaz ravnopravnosti polova. Ravnopravnost polova se svakako dokazuje zadnjih 40 godina i verovatno će se dokazivati još toliko. Činjenica je da su ranije generacije žena dnevno provodile dva sata kuvajući u kuhinji, dok im je u današnje vreme za to potrebno sat vremena. Sad da li je u pitanju nedostatak vremena ili su kormilo u kuhinji preuzeli muškarci, svakako je ženama, htele one to da priznaju ili ne, prijatno ovo novootkriveno saznanje o kuhinji kao njegovom pronađenom carstvu.