Toggle Navigation

 

Zdrava i hranljiva heljda

Heljda je višestruko korisna biljka - leči bolesti disajnih organa, hipertenziju, nesanicu, glaukom i mnoga druga oboljenja i odlična je hrana za decu i odrasle.

Plativoo

Heljda je jednogodišnja zeljasta biljka sa čvrstom, rebrastom i grubom stabljikom koja doseže visinu od 15-60 centimetara, a na kraju vegetacije postaje razgranata i dobija karakterističnu crvenkastu boju. Listovi heljde su srcoliki i zašiljeni, cvetovi su joj maleni, belo-crvene boje i izuzetno jakog i karakteristicnog mirisa (koji u vreme cvetanja privlace pčele) dok je plod sitan i braonkasto-crn.
Bogatstvo u zrnu heljde
Zrno heljde sadrži belančevine, masti, vitamine, fosfor, gvožđe, kalcijum, mikroelemente kao što su jod, cink, bor i drugi, organske kiseline i rutin, inače izvanredno sredstvo za lečenje mnogih bolesti poput hipertenzije, reumatizma, glaukoma, dijabetesa i oboljenja koja su posledica radioaktivnog zračenja. U periodu cvetanja, sadržaj rutina u biljci znatno se povećava i dostiže i do 2, 5%. Ovaj dragoceni sastojak povećava elastičnost kapilara i poboljšava njihovu propustljivost.
Heljda u službi zdravlja
Narodna medicina preporučuje cvet heljde kao lek protiv kašlja i sluzi u gornjim disajnim putevima. Čaj od lista i cveta upotrebljava se za lečenje arterioskleroze, naročito ako je kombinovana sa povišenim krvnim pritiskom, a sveži listovi mogu se stavljati direktno na ranu ili posekotinu, jer imaju izraženo baktericidno dejstvo. Najfinije heljdino brašno, pomešano sa usitnjenim listom ove biljke odličan je (i ekološki) bebi-puder koji nežnu dečju kožu štiti od infekcija. Od heljdine prekrupe priprema se zdrava i ukusna kaša, koja spada u vrhunske dijetetske proizvode. Preporučuje se u ishrani dece i odraslih jer jača memoriju i koncentraciju, leči bolesti želuca i creva, a pomaže i u slučaju malokrvnosti, gojaznosti i nervne napetosti.
Čajevi za lečenje arterioskleroze
Dve kašičice osušenog lista heljde preliti sa 2 dl proključale vode, poklopiti, ostaviti da odstoji 15 minuta i procediti. Piti 2-3 šoljice dnevno tokom 4-8 nedelja.
 

Supenu kašiku neoljuštenog semena heljde sipati u 2 dl vode i ostaviti da se kuva 10 minuta, a potom procediti. Ovaj napitak treba piti mlak, po 2-3 šoljice dnevno. Može se zasladiti heljdinim medom koji deluje umirujuće. Terapija traje 3-4 nedelje.
 

Heljdina supa za ublažavanje hipertenzije
Šolju heljdinog zrna sipati u litar vode i ostaviti da preko noći nabubri. Sutradan ocediti i kuvati na tihoj vatri uz povremeno mešanje da ne zagori. Za to vreme narendati 500 g korena peršuna a listove sitno iseckati. Kad heljda malo omekša, dodati peršun i ostaviti da se kuva još 2-3 minuta. Neposredno pre serviranja supu posuti seckanim peršunom i mlevenim kimom.

 

POGLEDAJTE JOŠ:

Hleb sa heljdom