Toggle Navigation

 

Aromatično seme kima

Koristi se kao začin, ali i u narodnoj medicini, kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji

Plativoo

Kim je dvogodišnja zeljasta biljka, koja može da naraste i do metar visine. Ima vretenast koren i uspravne stabljike, razgranate u gornjem delu. Donji listovi su na dugim lisnim drškama, s više režnjeva, dvostruko ili trostruko perasto razdeljeni, dok su gornji sedeći i končasti. Cveta od maja do jula, a cvetovi su beli ili bledoružičasti, sakupljeni u složene štitove. Smeđi plod, na kojem se nalaze uzdužna rebrasta udubljenja, duguljast je i srpasto zavijen (oblik polumeseca).

Lekovita svojstva
Zbog semena svojstvene arome i ukusa, kim (Carum carvi L) se gaji u mnogim evropskim zemljama, ali i na drugim kontinentima. Koristi se u narodnoj medicini, kulinarstvu, proizvodnji posebnih vrsta hleba i peciva, sireva, mesnih prerađevina, u konditorskoj i industriji alkoholnih napitaka (nemački liker kummel).
U lekovite svrhe upotrebljava se osušeno zrelo seme, iz kog se dobjia etarsko ulje, prijatnog mirisa i oporog ukusa. Sadrži značajnu količinu karvona, pa se dodaje farmaceutskim i kozmetičkim proizvodima - objašnjava dr sc. med. Isidora Samojlik sa Katedre za farmakologiju i toksikologiju Medicinskog fakulteta u Novom Sadu.
Seme kima sadrži do sedam odsto etarskog i do 18 odsto masnog ulja, zatim flavonoidne heterozide, proteine, ugljene hidrate i druge sastojke. U narodnoj medicini najčešće se primenjuje u terapiji organa za varenje.
Kim se smatra toliko bezbednim da se dodaje i u jela namenjena deci, da bi olakšao varenje - dodaje sagovornica. Od manje količine suvih semenki pravi se napitak koji ublažava stomačne grčeve kod beba, a preporučuje se i kao karminativ (protiv nadimanja), stimulans i osveživač daha.
Poznato je da podstiče probavu (laksativ) i jača organizam. Pored toga, upotrebljava se za iskašljavanje prilikom bronhitisa, prehlade i gripa, obilnije lučenje mleka tokom dojenja, ali i regulisanje menstruacije.
Laboratorijskim ispitivanjima utvrđeno je da etarsko ulje kima ima snažno antimikrobno delovanje, što se objašnjava, pre svega, prisustovm velike količine karvona u semenu. Deluje i na pojedine plesni, uzročnike kvarenja hrane, bakterije koje izazaivaju različite fitoinfekcije.
Istraživanja pokazuju da deluje na široki spektar humano-patogenih gljivica i bakterija - naglašava dr Samojlik. Među njima su Escherichia coli, Campylobacter jejuni, Listeria monocytogenes, Enterococcus faecium, Salmonella typhimurium, Aspergilus niger. Takođe, ovo i druga etarska ulja koja karvon sadrže u značajnom procentu, mogu biti dobro terapeutsko sredstvo protiv kandidijaze izazvane gljivicom Candida albicans.
Slična antimikrobna svojstva ima i limonen, druga najzastupljenija komponenta u etarskom ulju kima. Pored koristi u lečenju infekcija, primena karvona i limonena dovela je, u ogledima na miševima, do smanjenja tumorske mase u predelu stomaka za oko 60% i formiranja plućnog adenoma za oko 35%, pa se ispituje mogućnost upotrebe u prevenciji i lečenju karcinoma.
Preparati u kojima su kombinovana etarska ulja kima i mente, u vidu zaštićenih i običnih kapsula, dobre rezultate pokazali su u terapiji poremećaja rada debelog creva i grčeva -ističe sagovornica.
Preporučena dnevna doza etarskog ulja kima, kao monokomponentnog proizvoda, iznosi od tri do šest kapi. Do sada se nisu ispoljile neželjene reakcija na preporučene doze, kao ni interakcije s lekovima.
( Dobro jutro, revija za poljoprivrednike i ljubitelje prirode)

 

POGLEDAJTE JOŠ:

Galete sa susamom i kimom

Kupus sa pivom i kimom