Toggle Navigation

 

Božićni sto širom sveta

Na Božić ujutro domaćica sprema česnicu (u koju stavlja novčić) i Božićni kolač. Božićni ručak počinje kad domaćin svim ukućanima čestita Božić, kao i oni njemu. Ručak počinje tako što se domaćin prekrsti, zapali Božićnu sveću i prereže Božićni kolač. Onda uzima česnicu, podigne je u vis, okrene je u krug tri puta, prelomi preko sredine i svakom za stolom odlomi po jedno parče. Pečeno prase ili Božićna pečenica najčešće je jelo na trpezi. Od nje se na Božić ne jede glava i plećka, već se one čuvaju za Novu godinu. Ovako je kod nas, a šta se nalazi na Božićnoj trpezi širom sveta?

Plativoo

U Italiji se na Božić gosti jelima koja na sto dolaze u najmanje sedam nizova Sve počinje klasičnim predjelom (antipasti), pa malom porcijom testenine sa mesom i paštetom od pačije džigerice. Posle predjela na redu je glavno jelo a to je najčešće pečeno pile ili punjena ćurka sa dve vrste priloga i salatama. Na redu su zatim slatka jela, najmanje dve vrste, nekoliko vrsta sira i božićni kolač od kiselog testa sa sušenim voćem i začinima.
Tradicionalni obrok se u Češkoj proslavlja na Badnje veče, a čine ga riblja supa, pečeni šaran i prilozi od jaja i salate. Kod Čeha je međutim mnogo važnije od samog prazničnog obroka to koliki je broj gostiju za stolom. Po verovanju ako je broj gostiju neparan, onaj koji je došao bez partnera do sledećeg Božića će se oprostiti od života.
Božićno praznovanje u Poljskoj započinje nakon posta za Badnje veče, kada se pojavi prva zvezda na nebu. Tradicionalno priprema se dvanaest vrsta jela, što simbolizuje dvanaest apostola. Večera započinje lomljenjem i deljenjem Božične pogače koja simbolizuje život u ljubavi i zajedništvu. Nakon toga na meniju je supa od cvekle ili gljiva, pečeni ili pohovani šaran u umaku od piva sa domaćim hlebom, zatim haringa u pavlaci, punjene piroške, kiseli kupus sa graškom i Božićni kolač sa makom, orasima i grožđicama. Na kraju se služe paprenjaci i kolač od sira.
U Norveškoj u kojoj se nekad za Božić na sto iznosilo i šezdeset jela danas se tradicionalno služe jela od bakalara i jegulja, ali i svinjska ili jagnjeća rebra, mesne pite i kobasice. Na Božić se priprema i puding od pirinča u koji se stavlja jedan badem, jer po verovanju onaj ko ga zagrize sledeće godine će stupiti u brak.
Božić u Engleskoj obavezno znači pečenu ćurku punjenu nadevom od hleba, iznutrica, jabuka i sušenih šljiva, uz koju se priprema i pikantni crveni kupus i pečeni krompir. Na svečanom stolu je obavezan je i plum pudding, kolač od različitog sušenog voća, jabuka, ruma i začina, u koji se stavlja novčić koji sretnom pronalazaču donosi sreću do narednog Božića.
U Francuskoj se naravno na prazničnom stolu nalaze raznovrsni delikatesi od školjki i puževa, različite vrste sira i obavezno pečena punjena guska ili ćurka. Obavezan je slatki desert u obliku panja punjen kremom od putera.
Na glavnoj svečanosti u švedskoj na Božić se nudi trpeza s različitim jelima, rakovi, školjke, kuvana i dimljene haringa, kavijar, ali i pečena svinjetina ili svinjske nožice u aspiku. Na stolu obavezno mora biti i dovoljno groga, napitka začinjenog i vrućeg od nekoliko vrsta crvenog vina.
U španiji je na svečanom stolu obavezna supa od oraha ili badema kao i punjena ćurka ili pečenje zamotano i pečeno u testu. Služi se i tradicionalni slatki kolač s turskim medom.
Božić se u Australiji uglavnom slavi na plaži i jedu se jela sa roštilja uz različite vrste slatkiša u vidu sladoleda ili osvežavajućeg sorbea.
U Finskoj se Božić proslavlja uz jela od testenine i šargarepe i krumpira sa šunkom ili ćuretinom, kao i različita jela od riba i mesa.
Za Dansku je karakteristično praznovanje uz pečenu gusku, patku, ćurku ili svinjetinu u kombinaciji sa crvenim kupusom i smeđim krompirom.
Tradicija u Portugalu nalaže da se u ponoć između Badnje večeri i Božića na stolu nađe jelo od usoljenog i sušenog bakalara s kuvanim krompirima.