Toggle Navigation

 

Ishrana u školi, ukusna i zdrava užina

Završeno je dugo toplo leto, a sa njim i raspust. Pored druženja i učenja, povratak u školu podrazumeva i promenu jelovnika i navika ishrane jer višečasovni boravak izvan kuće remeti režim jela i nameće jedno važno pitanje - kakav je obrok najpoželjiniji za đaka u školi.

Plativoo

Ovaj problem roditelji najlakše skidaju sebi sa vrata tako što svojoj deci jednostavno tutnu u ruku novac namenjen za užinu. Možda ovo deluje kao brzo i efikasno rešenje, međutim nutricionisti neprekidno naglašavaju kolika se opasnost po zdravlje i pravilan razvoj deteta krije u ovakvom postupku. Istraživanja, naime, pokazuju da deca u najvećem broju slučajeva novac za užinu potroše na brzu hranu, grickalice i gazirane napitke. Prehrambeni miks koji se pri tom dobija, sa nutricionističke tačke gledišta, prava je katastrofa - on je prepun nezdravih masti, šećera, kofeina i veštačkih aditiva, što u kombinaciji sa višečasovnim sedenjam na nastavi, direktno dovodi do pojave gojaznosti. Koliko je ovo veliki problem, svedoči i činjenica da su pojedine države u Americi i zakonski zabranile prodaju fastfuda na područjima blizu škola, a aparate sa gaziranim napicima udaljile na tačno propisano odstojanje od zgrada u kojima borave đaci. Kod nas još uvek, nažalost, ne postoje opisane mere predostrožnosti, ali uz malo mašte i truda, svaki roditelj može mnogo učiniti da školsku užinu pretvori u hranljiv i poželjan obrok.
Zdrave navike u ishrani
Pored toga što je izvor štetnih materija brza školska užina narušava i prirodan režim ishrane, jer ovakav visikokalorični međuobrok često zameni ručak ili večeru. Iz ovog razloga potrebno je detetu, pogotovo ako je mlađeg uzrasta, objasniti da užina nikako ne bi trebalo da potisne neki od glavnih obroka u toku dana. Takođe, česta je pojava da dete preskače doručak i zamenjuje ga obilnom i kaloričnom užinom, koja ga brzo čini sitim, ali je prepuna nezdravih sastojaka. Mnogi školarci u jutranjim časovima nemaju apetit, a pošto kasnije nego što bi trebalo ustaju iz kreveta, ni vremena da na miru pojedu obrok koji im je serviran za doručak. Ipak, zdrav i hranljiv doručak izuzetno je važan za ishranu đaka jer samo takav obrok može da mu obezbedi količinu ugljenih hidrata, proteina, vitamina i minerala, neophodnih za normalno započinjanje dana. Takav doručak ne opterećuje stomak i doprinosi poboljšanju koncentracije potrebne adekvatnom praćenju nastave. Zbog toga se roditeljima preporučuje da posebno povedu računa o tome sa kakvim će obrokom ispratiti svoje dete u školu. Najbolje bi bilo da ponude svojim klincima ukusnu, veoma laganu i lako svarljivu klopu koju mogu brzo i jednostavno da spreme. Slatku verziju jednog takvog obroka može da predstavlja činija suvog voća i kornfleksa prelivena mlekom, a slanu verziju kašika-dve semenki od suncokreta, bundeve i lana uz dodatak muslija i jogurta.
Užina u kućnoj varijanti
Najbolje rešenje za sve roditelje koji se brinu o kvalitetu školske užine svog deteta predstavlja međuobrok pripremljen kod kuće koji dete nosi u školu. Spremanje užine za školarca uopšte nije naporno i teško, a ukoliko se u taj proces ukljući i mališan, može čak da predstavlja i veoma kreativno iskustvo. Pri pravljenju užine bitno je shvatiti želje i afinitete deteta i pripremati mu onu hranu koju ono voli, naravno, na odgovarajući način i uz prave namirnice.
Da biste svom detetu omogućili zdrav obrok za užinu u školi, potrebno je da pre svega izbegavate beli hleb koji goji, te da umesto njega koristite peciva od integralnog brašna ili crni hleb. Takođe, obrok za školarca ne bi trebalo da sadrži visokokalorične namaze, kao što je majonez, već one zdravije, poput senfa ili putera od kikirikija, koga deca prosto obožavaju. Prerađevine od mesa i razne salame i paštete, po kvalitetu i hranljivosti ne mogu da se porede sa kuvanim pilećim mesom ili tunjevinom.
Važno je, naravno, poslušati dečje želje, pa tako, ako baš vole sendviče sa namazom, umesto kupljenih tostova prepunih kačkavalja, majoneza i kaloričnih salata, možete im napraviti egzotične tortilja sendviče koji su toliko ukusni i neobični da će ih vaš mališan sigurno obožavati. Tortilja se filuje po ukusu, a kombinacija nemasnog mlečnog namaza, sitno iseckane piletine, malo naribanog sira i lista zelena salate predstavlja pun pogodak. Slatka varijanta ove tortilja-užine može biti marmelada od voća ili puter od kikirikija uz dodatak banane. Uz samu užinu nabolje je detetu spakovati flašicu jogurta, mleka ili mineralne vode, kao i voćkicu.dve za dezert. I ne zaboravite: vaše dete trebalo bi da ponese užinu u posudama koje mogu da sačuvaju osnovna hranljiva svojstva namirnica.
Kupovina pravih stvari
Mnogi će reći da je priprema zdrave užine zaista veoma važna, ali je uz svu brzinu i tempo koji nameće savremen život, nemoguće svaki dan izmišljati nešto novo ili trošiti vreme na pripremu takvih obroka. Ukoliko niste u mogućnosti da izdvojite dovoljno vremena za spremanje zdravih užina za svoje dete, proizvode kao stvorene za zdrav obrok možete da nađete i u specijalizovanim prodavnicama. šta je pravi izbor. Energetske table od žitarica, suvo voće i proteinski štapići idealni su za međuobrok, a probiotski napici ili jogurt sa voćem u kombinaciji sa dve banane oteraće osećaj gladi, a usput osvežiti i energetski napuniti iscrpljene đake. Pre davanja novca, neophodno je edukovati dete o načinu kupovine, odnosno naviknuti ga da uvek pročita deklaraciju proizvoda i da izbegava one namirnice sa visokim sadržajem šećera, masti i veštačkih aditiva.

 

POGLEDAJTE JOŠ:

Energetska pića: za i protiv

Zdrave poslastice