Toggle Navigation

 

Lekovite grickalice

Kikiriki, badem, lešnik i drugo koštunjavo voće, u kombinaciji sa lekovitim biljem, predstavljaju idealno pomoćno sredstvo u lečenju mnogih bolesti - dijabetesa, povišenog holesterola ali i probavnih, srčanih i disajnih tegoba.

Plativoo

Popularne ‚‚grickalice” - kikiriki, lešnik, badem i orah – biološki su izuzetno vredne namirnice jer predstavljaju bogat izvor hranljivih materija i fitonutrijenata. Deluju terapeutski i preventivno na brojna oboljenja, a u fitoterapiji se mogu koristiti samostalno ili u kombinaciji sa određenim lekovitim biljkama što značajno povećava njihov blagotvorni efekat na organizam.

Kikiriki - dobar za srce i disajne organe

Zbog visokog sadržaja nezasićenih masnoća, kikiriki direktno doprinosi snižavanju nivoa holesterola u krvi, a u kombinaciji sa celerom dobija se izuzetno sredstvo za eliminaciju masnoća. Zajedno sa drugim biljkama upotrebljava se i za lečenje kašlja i smirivanja simptoma astme. Redovnom konzumacijom ovog ploda smanjuju se tegobe izazvane čirom na dvanaestopalačnom crevu, a kikiriki deluje preventivno i na oboljenja srca, poboljšava mentalne sposobnosti, pamćenje i koncentraciju.

Badem - melem za digestivni trakt

Badem je izuzetno hranljiv plod jer sadrži veliku količinu biljnih masti i važne oligoelemente kao što su kalijum, kalcijum, fosfor i sumpor. Badem ublažava simptome čitavog niza bolesti, a u terapeutske svrhe korisite se plod i ulje. Plod se koristi za lečenje bolesti digestivnog trakta, bubrega i pluća. Pored toga, u kombinaciji sa drugim biljkama pomaže u slučaju malokrvnosti, nesanice, bolova, kašlja i grčeva.

Badem i peršun

Istucati šaku ocišćenih badema, dodati prstohvat svežih, iseckanih listova peršuna, promešati da se sastojci sjedine i pojesti na prazan stomak. Ova mešavina ublažava bolove i grčeve u stomaku i želucu.

Lešnik - jača imunitet

Ovaj plod odlikuje optimalan odnos hranljivih materija - masti, belančevina i ugljenih hidrata, zbog čega je idealno sredstvo za jačanje organizma, posebno u kombinaciji sa medom. Pomaže bržem oporavku rekonvalescenata, obolelima od reumatizma, rahitisa, anemije, a veoma je koristan i kao pomoćno lekovito sredstvo u tretmanu ateroskleroze. Redovnom konzumacijom lešnika ubrzava se eliminacija peska iz bubrega i mokraćnih kanala, a ublažavaju se tegobe koje izazivaju astma i bronhitis.

Cvekla i lešnik
Skuvati cveklu, sitno je iseckati i preliti šakom samlevenog lešnika. Promešati, dodati peršun i beli luk i pojesti odmah. Pomaže protiv ateroskleroze.

Orah - protiv kamenca u bubrezima
Plod oraha sadrži belančevine veoma slične onima u mesu i mleku, ali se proteini iz ovog ploda mnogo lakše apsorbuju i prerađuju u organizmu, pa je zato idealna hrana za osobe kojima je neophodan pojačan unos proteina. U fitoterapiji se koriste svi delovi oraha, posebno plod, a ova biljka ima veliki značaj u prevenciji i lečenju brojnih zdravstvenih problema. Pomaže dijabetičarima i obolelima od skleroze, bolesti želuca, podstiče izbacivanje kamenaca iz bubrega i mokraćnih kanala.

Sir sa orahom
Isitniti šaku oraha, dodati 2 kašike mladog sira i dobro promešati, a potom staviti malo mirođije. Ovu smesu jesti dva puta dnevno ukoliko imate problema sa jetrom, kao i za cišćenje organizma.

Mešavina smokava i oraha
Mešavinu jednake količine oraha i suvih smokava usitniti u blenderu. Uzimati po jednu kašiku više puta dnevno. Pomaže kod bolesti želuca.

 

POGLEDAJTE JOŠ:

Pečene jabuke sa bademom

Beli sos sa lešnikom

Čorba od bundeve i oraha