Toggle Navigation

 

Vitamin B2 - riboflavin za lepu kožu i miran san

Verovatno ste čuli za riboflavin - vitamin B2. Ovo je veoma važan vitamin za zdravlje organizma, jer, kao i ostali vitamini B grupe, riboflavin je odgovoran za pravilno funkcionisanje različitih sistema u telu, a njegov nedostatak može dovesti do vrlo ozbiljnih zdravstvenih problema.

Plativoo

Uloga vitamina B2
Vitamin B2, odnosno riboflavin ili laktoflavin, igra veoma važnu ulogu u metabolizmu ugljenih hidrata, masti i belančevina, tj. neophodan je za oslobađanje organizmu neophodne energije. To je prah narandžastožute boje, gorkog ukusa koji je topiv u vodi, ali ne i u mastima. U prehrambenoj industriji se često koristi kao antioksidans.
Riboflavin indirektno učestvuje u očuvanju integriteta membrane eritrocita i ima važnu ulogu u ugradnji gvožđa u hemoglobin, a vrlo često ga nazivaju i faktorom rasta, odnosno disanja ćelija. Osim toga, pomaže pravilno funkcionisanje imunološkog sistema, a značajan je za normalan rast i razvoj, te proizvodnju određenih hormona. Naime, telu je potrebna adekvatna količina riboflavina kako bi proizvodio serotonin, koji se potom pretvara u melatonin, važan za regulaciju ciklusa spavanja. Oba hormona čine da se osećamo opušteno i pospano. Istraživanja su pokazala da su veće količine riboflavina u telu u vezi sa boljom koncentracijom, kao i višim nivoom sreće.
Ukoliko unosite dovoljnu količinu vitamina B2 mnogo je manja verovatnoća da ćete imati problema sa kožom u obliku akni, dermatitisa, ekcema ili sa zdravljem očiju, pošto ovaj vitamin, osim što poboljšava vid i ublažava umor očiju, posebno koristan u prevenciji katarakte i glaukoma. Takođe pomaže i kod migrenskih glavobolja.

Potrebne količine
Količina vitamina B2 potrebna organizmu veoma zavisi od genetskog faktora, rasta, okoline, starosti, pola i zdravlja organizma. Najčešće, dnevne potrebe su oko 1, 6 mg za muškarce i 1.3 mg za žene, a nešto veće, do 2 mg, za trudnice i dojilje. Kako su vitamini B grupe rastvorljivi u vodi, višak se izlučuje mokraćom, pa je zato neophodno svakodnevno unošenje novih količina. Njegovu apsorpciju pomažu vitamin C i fosfor, a odmažu alkohol, duvan, kafa, veće količine šećera, lekovi za smirenje i pilule za kontracepciju.
Deficit riboflavina se naziva ariboflavinoza i česta je kod osoba koje se nepravilno hrane i unose manje količine mleka i mlečnih proizvoda. Najčešći znaci su otok i crvenilo usana i jezika, očnih kapaka, a duži nedostatak može dovesti i do prestanka rasta i nemogućnosti reprodukcije.

Gde se nalazi riboflavin?
Iako je vitamin B2 široko rasprostranjen u povrću i namirnicama životinjskog porekla, u većini je prisutan u samo manjim količinama. Najbogatiji prirodni izvor riboflavina je pivski kvasac, a dalje ga najviše ima u džigerici i drugim iznutricama kao što su srce i bubrezi, zatim u bademima, orasima, u jajima, ribi i plodovima mora, kao i u mleku i mlečnim proizvodima, siru i jogurtu.
Vitamina B2 ima u integralnim žitaricama, mahunarkama - pasulju, grašku, zelenom lisnatom povrću - spanaću, kelju, brokoliju i voću - bananama, kajsijama, suvom grožđu. Manje količine se nalaze u pšeničnim klicama. Prilikom čuvanja i pripreme namirnica potrebno je voditi računa o tome da svetlost, posebno ultraljubičasta, kao i alkalna sredina, uništavaju riboflavin. Iz tog razloga savremena ambalaža u kojoj se danas prodaje mleko štiti riboflavin. S druge strane, za razliku od tiamina, toplota, oksidacija i kiselina ne uništavaju riboflavin.

Riboflavin je vitamin za lepu kožu. Kao antioksidant štiti kožu, sluznice i oči. Nedostatak ovog vitamina ogleda se u oštećenju i promenama kože i sluznica, suvim i popucalim usnama, te konjunktivitisu i keratitisu, zbog čega oči pojačano suze i smeta im svetlo.

 

POGLEDAJTE JOŠ:

Ishrana za bolji vid

Zdravlje u žitaricama

Super energija u klicama