Toggle Navigation

 

Ledene poslastice

Na nesnosnim letnjim vrućinama ništa ne prija tako kao poslastica iz frižidera ili zamrzivača! To su najčešće sladoledi i ledene torte koji se mogu nabavitiu prodavnici, ali mnoge domaćice imaju ledeno-slatke‚‚adute” iz svoje kuhinje. Uz malo mašte i kulinarskog umeća, ‚‚arsenal” ledenih poslastica može se značajno uvećati, na veliko oduševljenje ukućana. Ipak, nije na odmet razmisliti o mogućim posledicama! Tu, pre svega, mislimo na kalorije... Ledene čarolije su tako primamljive da će nam se oko struka, a da se ni okrenuli nismo, nagomilati centimetar-dva viška.

Plativoo

Sladoledi - Ovo je bez dileme najpopularnija letnja poslastica na svetu, 
toliko omiljena da je postala simbol letnjeg osveženja. Obilje novih ukusa, sastojaka i dodataka, čine da svake godine raste broj zadovoljnih konzumenata ovog carskog ledenog slatkiša.
Postoji na hiljade recepata za sladoled, a mi predlažemo poslasticu sa čuvenim irskim krem-likerom Bejlisom.
Priprema: Pomešati 300 ml mleka, 120 grama šećera i 2 kesice vanil-šećera, zagrevati na slaboj vatri dok se šećer ne otopi, ohladiti i dodati 300 ml umućene slatke pavlake, dobro promešati i dosuti 120 ml Bejlisa uz stalno mućenje mikserom. Staviti u frižider preko noći da se dobro zgusne. Ako želite da izbegenete stvaranje sitnog leda u sladoledu, a nemate aparat za pripremu sladoleda, dobar savet je da svakih 20-30 minuta promešate smesu u frižideru. Na ovaj način trajaće nešto duže dok se sladoled ne smrzne, ali u njemu neće biti ni trunke leda.
Đelato - Naravno, ne bi trebalo zaobići ni originalni gorki čokoladni đelato, jedan od najpoznatijih italijanskih specijaliteta. Dobra vest: ima manje mlečne masti nego običan sladoled, ali se i brže se topi. Ništa strašno, to samo znači da ćete morati i brže da ga pojedete!
Priprema: U većem sudu pomešati 4 žumanca sa šećerom dok ne nastane fini krem bledožute boje i u njega polako dodavati 400 ml proključalog mleka, uz brzo i stalno mešanje. U drugoj posudi otopiti 3 reda gorke čokolade, dodati u smesu, mešati i dosuti kašiku kakaoa u prahu. Paziti da ne proključa. Pomešati 2 kašike šećera i vode i zagrevati dok se šećer ne rastopi i pretvori u karamel, dodati u krem i promešati. Ostaviti preko noći u frižideru.
Ledeni kremovi - Slatki, čvrsti i  hladni, ovi deserti će sjajno zasladiti ručak ili večeru. Čokoladni mus spada među najpoznatije, a kada je dobro rashlađen predstavlja pun pogodak.
Priprema: Napraviti šne od 4 belanca i potom na pari rastopiti 250 grama crne čokolade (poželjno sa što većim procentom kakaa) i malo putera. Pošto se masa malo ohladi, dodati u nju 4 razmućena žumanca. Za to vreme u šolju mleka sipati želatin i mešati dok smesa ne počne da se zgušnjava, a potom, polako mešajući, sipati u rastopljenu čokoladu. Dodati šne i malo ruma, po ukusu. Mešati dok se svi sastojci ne sjedine, preliti u posude i dobro ohladiti.
Umesto crne čokolade može se koristiti bela, čime se dobija mus te boje. Mnogi kuvari praktikuju da pomešaju ta dva musa i naprave prelepu crno-belu slatku kombinaciju.
Šejk - Ovu poslaticu neki nazivaju sladoledom koji se pije. Najbrže, u kućnim uslovima, šejk se može napraviti od nekoliko kugli sladoleda i šolje mleka, koji se pomešaju u blenderu.
Postoje originalni recepti za pripremu ovih izuzetno ukusnih i osvežavajućih ‚‚mućkalica", kao što je ovaj voćni letnji šejk sa ledenom aromom mente koji će vas sjajno osvežiti.
Priprema: U blenderu pomešati iseckanu dinju (250 g), pola čaše nemasnog jogurta i sok od polovine limuna, razmutiti, pa dodati sok od druge polovine limuna, porciju zaleđenog zelenog grožđa i kašičicu sitno iseckane mente. Promešati u blenderu dok se sastojci potpuno ne sjedine i dobro ohladiti.
Ukoliko želite da vaše ledene kreacije izgledaju lepo, zapamtite da su šejkovi kao stvoreni za ukrašavanje. Servirani u visokim čašama, uz dodatak voća ili šlaga, sa ukrasima u vidu kišobrančića od hartije ili holipa, garantovano će oboriti sa nogu vaše goste.
Voćne salate - Oni koji drže do besprekorne linije znaju da i rashlađeno iseckano voće, bez ikakvih zaslađivača, može biti odlična poslastica. Voćne salate su jednostavne i brze za pripremu, a uz malo posnog šlaga na vrhu postaće neodoljiv niskokaloričan slatkiš.
Priprema: Pomešati 3 porcije jagoda, 2 porcije očišćenih breskvi i iseckane lubenice sa jednom bananom, kriškom dinje i iseckanim kivijem. Dobro promešati i preliti sa pola litra poluzaleđenog soka od pomorandže. Ostaviti da se rashladi u frižideru oko sat vremena.
Frape - U nekim zemljama pod frapeom se podrazumevaju hladni napici od mleka, kafe, ili čokolade, međutim, pravi frape je ledena poslastica napravljena od svežeg voća i sitno smrvljenog leda. U zavisnosti od gustine, konzumira se slamčicom ili kašičicom, ali, u svakom slučaju rashlađivanje je zagarantovano. Za leto preporučujemo frape od slatkokiselog voća kao što su maline, jagode ili kupine.
Priprema: U blender staviti 3 šake kockica leda i dodati sveže voće. Po ukusu sipati i šećer, kao i kesicu vanilin-šećera. Uključiti blender i mutiti nekoliko sekundi dok se led ne smrvi i pomeša sa voćem.

Pravilno pripremanje i čuvanje ledenih poslastica od velike je važnosti kako bi one ostale dovoljno osvežavajuće, hladne i zdravstveno ispravne. Zbog toga što često sadrže lako kvarljive namirnice kao što su, na primer, jaja, neophodno ih je nabavljati kod proverenog prodavca. Nakon pripreme hladni deserti se čuvaju u frižideru ili zamrzivaču na propisanim temperaturama:
Sladoled i đelato preferiraju raspon od -8 do -15 stepeni C (ukoliko se čuvaju u hladnijim uslovima doći će do stvaranja leda, a na preko -5 stepeni C započinje njihovo lagano topljenje). Ostale ledene poslastice, u zavisnosti od vrste, najbolje je praviti neposredno pre pre serviranja, a ukoliko je to neizvodljivo, mogu ostati u frižideru maksimalno 2 dana, na temperaturi od 0 do 8 stepeni C. Kada se jednom izvade iz frižidera, ledeni dezerti obavezno završavaju na trpezi.

 

POGLEDAJTE JOŠ:

Sladoled sa pistaćem

Čokoladni frape

Milk šejk od banane i jagoda